Ενημέρωση μαθητών για τον σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στους μαθητές της Γ’ τάξης Γυμνασίου ενημέρωση από την κα. Μαρία Καραϊσαρλή Υπεύθυνη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΥΕΠ) της Δ.Δ.Ε. Δωδεκανήσου.
Η κα.Καραϊσαρλή παρουσίασε στους μαθητές τις διεξόδους και επιλογές που έχουν μετά το Γυμνάσιο, τους τύπους Λυκείων, τις δυνατότητες της ΕΠΑΣ της ΔΥΠΑ, καθώς και τις δυνατότητες που παρέχουν οι κατευθύνσεις του ΓΕ.Λ. και οι ειδικότητες που προσφέρουν τα ΕΠΑ.Λ. Ακολούθησε συζήτηση και η υπεύθυνη του ΣΥΕΠ απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών αναφορικά με ζητήματα επαγγελματικού προσανατολισμού.
Οι μαθητές εκδήλωσαν μεγάλο ενδιαφέρον για την ενημέρωση και είχαν πλήθος ερωτήσεων.
Η ενημέρωση αποτελεί μέρος του 2ου άξονα “Σχολική Διαρροή και Επαγγελματικός Προσανατολισμός” για την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας.
Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ακολουθήσουν και νέες δράσεις στο πλαίσιο του άξονα που θα προσφέρουν επιπρόσθετες πληροφορίες στους μαθητές οι οποίες θα τους βοηθήσουν στην επιλογή της επόμενης σχολικής μονάδας και θα συμβάλλουν στον επαγγελματικό προσανατολισμό τους.